Kamu SM® Bilgilendirme


 

E-imza tebliği gereği Türkiye'de faaliyet gösteren Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları SHA-1 özet algoritmasıyla ürettikleri ve geçerliliği 15.09.2014 tarihini aşan Nitelikli Elektronik Sertifikaları ücretsiz olarak SHA-256'lı olacak şekilde yenileyecektir.

Bu kapsamda TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi SHA-256'lı yeni sertifikaları üretmiş ve SHA-1'li sertifikaları 15.09.2014 tarihinde iptal etmiştir. SHA-1'li NES sahibi kullanıcılarımızın Online NES İşlemlerine şifreli giriş yaparak SHA-256'lı sertifikalarını kartlarına yüklemeleri gerekmektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Zaman Damgasında SHA-256

Zaman Damgası alamayan kullanıcılarımızın/kurumlarımızın yazılımlarından SHA-1 özet algoritmasını tamamen kaldırmaları gerekmektedir. Kullanıcılarımızın, e-imza kartlarında SHA-256 güncellemesini yaptıkları halde imza atamamalarının sebebi zaman damgası alamamalarıdır. İmza atarken kullandıkları uygulamada (EBYS/HBYS/EDYS) SHA-256 geçişi yapıldığında imza atmada sorun olmayacaktır.

Sürücü Yükleme Servisi

Aşağıda, bilgisayarınız için uygun olan sürücüleri indireceğiniz sürücü yükleme adımları mevcuttur. Lütfen gerekli alanları doldurup, size uygun sürücüleri bilgisayarınıza indirip kurunuz.

Adım 1 : İşletim Sisteminizi Seçiniz

Lütfen işletim sisteminizin özelliklerini seçiniz.

İşletim sistemi: Versiyonu: Tipi:

Adım 2 : Kart Okuyucunuzu Seçiniz

Lütfen size gönderilen kart okuyucuyu seçiniz.

Adım 3 : Kartınızı Seçiniz

Lütfen size gönderilen akıllı kartı seçiniz.